تفاوت کانکس و کانتینر چیست و چه کاربردی دارند | سیبا سازه

0

تفاوت کانکس و کانتینر

میتواند در موارد بسیاری از جمله مهمترین این تفاوت یعنی کاربرد آنها با یکدیگر باشد. یکی از تفاوت کانکس و کانتینر در این است که کانکس ها محلی برای سکونت هستند . که دارای قابلیت جابجایی نیز میباشند. برای مثال کانکس ویلایی و کانکس مسکونی به اصطلاح خانه های پیش ساخته بسیار مقاوم، سبک و با کیفیتی هستند .  که در واقع محلی مناسب برای اسکان افراد مورد استفاده قرار میگیرد . که امروزه کانکس ها با توجه به سلیقه و نیاز مشتری در طرح ها و ابعاد گوناگون تولید میگردد. اما کانتینرها کار حمل و نقل و جابجایی کالا ها را انجام میدهند . باعث سهولت در انجام حمل و نقل بین المللی شده اند. کانتینر هم دارای اشکال و انواع مختلفی میباشند . که با توجه به کاربردشان تفاوت دارند . برای درک بهتر تفاوت کانکس و کانتینر در ادامه به تعریف هر یک و کاربردشان میپردازیم.

در ابتدا برای درک بهتر تفاوت کانکس و کانتینر شما را با تعریف کانکس و کاربردهای آن آشنا میسازیم تا تفاوت کانکس و کانتینر را بهتر درک کنید. کانکس به انگلیسی ( Conex Box ) به سازه پیش ساخته ای گفته میشود که دارای کاربردهای مختلفی است اما اولین و مهمترین تفاوت کانتینر و کانکس در این است که کانکس ها به عنوان سکونت گاهی موقت که با قیمتی مناسب و سرعت ساخت بالا در محل مورد نظر شما ساخته و مورد استفاده قرار میگیرد. امروزه کاربردهای دیگری از جمله کانکس اداری، کارگاهی، نگهبانی ، فروشگاهی ، نمایشگاهی، سرویس بهداشتی و غیره نیز به کانکس ها اضافه شده که علاوه بر رشد این صنعت و تعامل آن با شهروندان باعث بوجود آمدن دیگر تفاوت کانکس و کانتینر شده است.

انواع کانکس

از دیگر تفاوت انواع کانکس و کانتینر میتوان به انواع آن اشاره کرد. كانكس به دو گروه ثابت و متحرک تقسیم میشود که هر کدام دارای مزایای متفاوتی میباشند. کانکس متحرک در شرایط بخصوصی مورد استفاده قرار میگیرد که به صورت تک محور یا دو محور ساخته و تولید میشوند. این نوع کانکس متحرک جهت جابجایی و حمل آسان دارای چرخ میباشد .که معمولا در شرکت های راهسازی یا حفاری یا بطور کلی شرکت هایی که در طول خط کار میکنند بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. نوع دیگر آن یعنی کانکس ثابت بخش عظیمی از خانه های پیش ساخته را به خود اختصاص داده که دارای انواع فراوانی میباشد و در بخش های مختلفی مانند شرکت های ساختمانی یا صنعتی از انواع کانکس  برای استقرار نیروها به طور موقت تا زمان اتمام پروژه قابل استفاده میباشد.

کانتینر چیست ؟

کانتینر چیست : به انگلیسی ( container ) محفظه ای فلزی است که محموله ها در آن چیده میشود . با وسایل نقلیه مختلف مانند کامیون، قطار، کشتی، هواپیما و غیره به مقصد مورد نظر حمل میشود . هدف از تولید کانتینر ساخت محفظه ای است که از نظر آبندی کاملا ایزوله بوده تا کانتینر در کشتیرانی با آن کالا ها و محصولات مختلف را حمل و از کشوری به کشور دیگر انتقال داد. با تعریف کانتینر میتوان گفت که فرق کانکس و کانتینر چیست که در نحوه تولید و کاربرد آنها میباشد. همانطور که به برخی از تفاوت کانکس و کانتینر اشاره کردیم در این قسمت در رابطه با کانتینر و انواع آن نیز توضیحات مختصری خواهیم داد. کانتینر ها بخشی جدایی ناپذیر از صنعت، حمل و نقل و تجارت میباشند . استفاده از آنها باعث کاهش هزینه حمل و نقل همچنین سهولت و امنیت بالا در بارگیری.

انواع کانتینر

با توجه به تفاوت کانکس و انواع کانتینر لازم به ذکر است که قیمت انواع کانتینر به دلیل وارداتی بودن . به قیمت ارز وابسته است.کانتینر ها متناسب با کاربردی که دارند دارای انواع مختلفی میباشند . نام آنها را در زیر برای شما شرح خواهیم داد و امیدواریم این مقاله مورد پسند شما کاربران گرامی واقع شده باشد:

 • کانتینر کالای خشک (نرمال)
 • یخچال دار (دارای سیستم خنک کننده)
 • عایق بندی شده
 • حرارتی
 • روباز
 • پهلو باز
 • رو و پهلو باز
 • مخزن دار
 • تهویه دار
 • تاشو
 • مخصوص حمل گاز فشرده

درباره نویسنده بیشتر بدانید ...

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-: